Jakie jabłka są najlepsze do szarlotki?

Spis treści

Które jabłka są najlepsze do szarlotki? Który gatunek wybrać? Czym powinny charakteryzować się owoce na szarlotkę? Od czego zależy kwasowość, słodkość i twardość jabłek? Czy grubość plasterków ma znaczenie? Jak zapobiec jabłkowej paćce i rozmiękniętemu ciastu, które powinno być chrupiące i kruche po upieczeniu?
Gotuj, wiedząc co robisz! Poznaj sekret rozkosznej szarotki z chrupkim ciastem i idealnie słodko-kwaśnym jabłkowym wnętrzem 🍎🥧🍏
Jakie jabłka są najlepsze do szarlotki które jablka wybrac na szarlotke
Dowiedz się, jak zrobić pyszną szarlotkę z chrupiącym spodem i soczystym nadzieniem z wyczuwalnymi kawałkami jabłek.
Źródło: Clarisse Dsbt on Unsplash (dostęp 10.11.2023r.).

Najważniejszy składnik szarlotki

Szarlotka to uwielbiane przez (chyba) wszystkich ciasto nie tylko w Polsce, ale praktycznie w każdym zakątku świata, oczywiście za wyjątkiem tych miejsc, w których jabłka nie są dostępne i uważa się je wręcz za owoce egzotyczne!

Podstawą szarlotki jest kruche (lub półkruche) ciasto, ale to nie na nim się skupię w tym artykule, bo jemu poświęciłam już miejsce na blogu (polecam zajrzeć do wpisu na temat idealnego kruchego ciasta albo „Poradnika cukierniczego”, w którym cały rozdział jest właśnie o tym rodzaju ciasta). I to nie ono jest „gwiazdą” tego popularnego deseru, ale właśnie jabłka.

jak zrobić pyszną szarlotkę co jest najważniejsze
Jabłka to najważniejszy składnik szarlotki.
Źródło: Diliara Garifullina on Unsplash (dostęp 10.11.2023r.).

Cechy jabłek

Zacznijmy od tego, czym charakteryzuje się jabłko. Oto jego cechy:

  • Kolor: od żółtych (papierówka, Golden Delicious) i zielonych (antonówka, Granny Smith), przez różne odcienie czerwieni (Fuji, Red Delicious, Jonathan).
  • Wielkość: malutkie mieszczące się w zaciśniętej dłoni po ogromne okazy (rekordowa masa jabłka w Księdze Guinessa to aż 1.849 kilograma!)
  • Twardość/Jędrność: zależy od odmiany jabłka (jest ich ponad 7.5 tysiąca!), jak i stopnia dojrzałości.
  • Kwaskowatość: bardzo się różni między gatunkami*. Liderami są antonówki, papierówki, Granny Smith czy Pink Lady. Parametrem służącym do określenia stopnia kwasowości jest np. poziom pH.
  • Słodycz: podobnie jak w przypadku kwaskowatości, czyli zależy od gatunku*. Te najsłodsze to Fuji, Gala, Red Delicious, Golden Delicious, zaś na drugim końcu skali znajdzie się McIntosh czy Granny Smith. Średnia zawartość cukrów to 10 g na 100 g owoców. Do pomiaru może służyć refraktometr, który pokazuje zawartość cukru w skali Brixa.
  • Zawartość skrobi: powiązana ze słodyczą, bo wraz z dojrzewaniem owoców skrobia przekształcana jest właśnie w cukry.

*Nie podaję konkretnych wartości przy słodyczy i kwasowości, bo te parametry zależą nie tylko od gatunku, ale warunków uprawy, stopnia dojrzałości, a także przechowywania owoców.

cechy jabłek jakie powinny być jabłka do szarlotki jak smakuje jabłko
Jabłko jabłku nierówne: tak naprawdę każde smakuje inaczej.
Źródło: Natalie Grainger on Unsplash (dostęp 10.11.2023r.).

Zapach jabłka

Ważną cechą jabłek jest nie tylko ich słodkość czy kwasowość, ale jeszcze smak i aromat. A czym pachnie jabłko? Oczywiście jabłkiem 🙃 Ten aromat zaliczamy do grupy owocowych (w artykule na temat foodpairingu opisałam 14 grup aromatów). Za ten zapach odpowiedzialne są głównie następujące związki chemiczne: octan butylu, octan heksylu, octan 2-metylobutylu i 2-metylo-butanian etylu.

Oprócz tego możemy wyczuć zielone nuty, trawiaste czy ziołowe. Nierzadko pojawiają się inne owocowe aromaty: gruszkowe, ananasowe, malinowe, a nawet bardziej eteryczne, korzenne. To również zależy od odmiany i warunków uprawy.

jak pachnie jabłko aromat smak jablek
W jabłkach możemy wyczuć różne nuty zapachowe, nie tylko te jabłkowe.
Źródło: Phillip Larking on Unsplash (dostęp 10.11.2023r.).

Jakie jabłka są najlepsze do szarlotki?

Jakie cechy jabłek są najważniejsze przy wyborze tych najlepszych do szarlotki? Przede wszystkim kwasowość, słodkość i jędrność. Oczywiście wszystko zależy od osobistych preferencji, ale generalnie jabłka powinny charakteryzować się:

jak zrobić szarlotkę by jabłka się nie rozpadły które jabłka na szarlotkę
Ważne, by w szarlotce można było wyczuć kawałki owoców.
Źródło: Oat Appleseed on Unsplash (dostęp 10.11.2023r.).

To normalne, że jabłka podczas pieczenia tracą swoją pierwotną postać. Pod wpływem temperatury ściany komórkowe gubią swój turgor, po prostu miękną. Wycieka z nich owocowy płyn, który w trakcie pieczenia odparowuje albo wsiąka w ciasto, dlatego warto dodać do nich trochę skrobi, mąki, kaszy manny czy bułki tartej, które spełnią rolę „pochłaniacza” wody.

Jednak w przypadku szarlotki nie chcemy uzyskać jabłkowej papki, ale wyczuwać kawałki owoców, dlatego należy sięgnąć po odpowiednio twarde gatunki jabłek i właściwie je przygotować.

jak zrobić szarlotkę by jabłka nie puściły soku podczas pieczenia idealnie kruche ciasto na szarlotkę
By związać wyciekający sok z jabłek, dodaj do nich trochę skrobi albo mąki.
Źródło: Sixteen Miles Out on Unsplash (dostęp 10.11.2023r.).

Jak kroić jabłka?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak pokroić jabłka, by puściły jak najmniej soku i nie rozmiękły ciasta, które ma przecież pozostać kruche? Sprawdzili to studenci z ‘Team On the Road’, a mianowicie zbadali (sprawdzili moduł sprężystości) plasterki jabłka o różnej grubości (3 mm, 6 mm, 9 mm, 12 mm i 15 mm). Jakie wyniki otrzymali? Zaskakujące!

Otóż cieńsze plastry wykazały najmniejszą zmianę modułu sprężystości, czyli najlepiej zachowały swą jędrność i puściły najmniej soku. Wyjątek stanowiły najgrubsze 15 mm kawałki, które po badanym czasie pieczenia (20 minut) wciąż nie były w pełni ugotowane. Zatem lepiej pokroić jabłka w cieniutkie plasterki niż grube „pały”.

które jabłka są najlepsze do szarlotki jakie jablka wybrac na szarlotke
Im cieńsze plasterki jabłek, tym mniejszy wyciek soku.
Źródło: Nathan Dumlao on Unsplash (dostęp 10.11.2023r.).

Które jabłko nie rozpadną się podczas pieczenia?

Niestety trudno znaleźć w naukowej literaturze artykuły na temat szarlotki czy twardości jabłek, a jest to tak interesujący temat badań! Znalazłam jednak jeszcze jedną ciekawą wzmiankę na temat jabłkowo-szarlotkowych eksperymentów.

Duet studentów-naukowców ‘Apple Team’ zbadał cztery rodzaje jabłek (Granny Smith, Red Delicious, Pink Lady i Fuji) pod kątem ich odporności na przyłożone siły, a tym samym zdolności pozostania chrupiącymi po upieczeniu. Zwycięzcą został Granny Smith, a na drugim miejscu uplasował się Fuji. Za ich sukcesem stoi prawdopodobnie większa zawartość pektyn, która wzmacnia ściany komórkowe, a tym samym sprawia, że jabłka są twardsze i bardziej chrupiące.

jablka do szarlotki ktore jabłka nie rozpadają się podczas pieczenia szarlotka
W eksperymencie wyszło, że Granny Smith wciąż pozostaje chrupiący po pieczeniu szarlotki.
Źródło: Yaya The Creator on Unsplash (dostęp 10.11.2023r.).

Najlepsze jabłka do szarlotki

Podsumowując powyższe rozważania, najlepiej w szarlotce sprawdzą się kwaśne, twarde jabłka, czyli Granny Smith i Fuji, a z bardziej polskich odmian antonówka czy reneta. Pamiętaj, by jabłka pokroić w cienkie plasterki, najlepiej jak naukowcy – 3 mm grubości 😉 Warto też dodać do nich trochę skrobi czy mąki, które pochłoną wypływający owocowy sok, który inaczej rozmiękczyłby kruchy spód.

jak zrobić idealną szarlotkę które jabłka są najlepsze jak pokroic jablka na szarlotke
Kwaśne, twarde jabłka i cienkie plasterki to sukces idealnej szarlotki!
Źródło: Chloe Benko-Prieur on Unsplash (dostęp 10.11.2023r.).

Podsumowanie

  • Najważniejszym składnikiem szarlotki są jabłka.
  • Najlepiej sprawdzą się kwaskowate, o umiarkowanej słodyczy i zdolne do zachowania chrupkości.
  • Polecane jabłka to Granny Smith, Fuji, antonówki i renety.
  • Im cieńsze plasterki, tym twardsze i jędrniejsze po pieczeniu oraz mniejsza strata soku owocowego.

Podobał Ci się mój artykuł?

Podziel się nim! 🤗

Wyjątkowy e-book z 20 przepisami na nietuzinkowe, autorskie dania: przystawki, zupy, dania główne i desery

Literatura:

Espino-Díaz, M., Sepúlveda, D. R., González-Aguilar, G., & Olivas, G. I. (2016). Biochemistry of apple aroma: A review. Food technology and biotechnology, 54(4), 375.

Coelho, E., Pinto, M., Bastos, R., Cruz, M., Nunes, C., Rocha, S. M., & Coimbra, M. A. (2021). Concentrate apple juice industry: Aroma and pomace valuation as food ingredients. Applied Sciences, 11(5), 2443.

Liu, E. (2014). Perfectly Unsoggy Apple Pie. https://scienceandfooducla.wordpress.com/2014/07/08/perfectly-unsoggy-apple-pie/

Liu, E. (2014). Crumbalicious Apple Pie. https://scienceandfooducla.wordpress.com/2014/07/10/crumbalicious-apple-pie/

Verbon, A. (2019). Apple pie – It’s all about the apple (science)! https://foodcrumbles.com/apple-pie-its-all-about-the-apple-science/

Beling, S. (2023). The Sweetest Apples, Ranked from Tart to Sweet. https://www.thekitchn.com/sweetest-apples-23576177

Mariano’s (2022). Apple Sweetness Chart. https://www.marianos.com/blog/food/apple-sweetness-chart

Guiness World Records. Heaviest Apple. https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/heaviest-apple

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ebook jak łączyć przyprawy i zioła ze smakiem nauka na talerzu

Jak łączyć zioła
i przyprawy ZE SMAKIEM?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w moim ebooku. Zapisz się do newslettera
i otrzymaj go w prezencie 🎀
Newsletter

Więcej informacji na temat przetwarzania danych na blogu Nauka na talerzu znajdziesz w Polityce prywatności. Zapoznaj się z Regulaminem.