Spis treści
Poznaj i wypróbuj mój sprawdzony przepis na pyszne ciasto dyniowe, które skradnie serca (czy raczej żołądek 🤭) małego i dużego Łasucha.
Aspekty teoretyczne amerykańskiego placka dyniowego omówiłam w ostatnim artykule o ‘pumpkin pie’.
Gotuj, wiedząc, co robisz! Poznaj mój przepis krok po kroku na ciasto marchewkowe w amerykańskim stylu.
Placek dyniowy jest popularny w USA i znany jako 'pumpkin pie’.
Źródło: Nauka na talerzu.
Jak powstał przepis na ciasto dyniowe?
Długo się zastanawiałam, z czego powinno się składać dyniowe nadzienie. W USA mają na nie różne przepisy, bo obok samej dyni i jajek ląduje jeszcze mleko, śmietanka, serek śmietankowy typu Philadelphia, a nawet mleko skondensowane. Postanowiłam połączyć kilka z nich, a mianowicie mleko skondensowane, który ma charakterystyczny, karmelowy smak (mi kojarzy się z dzieciństwem) oraz serek śmietankowy, który ożywia całe towarzystwo swoją delikatną słonością.
Testerom mojego ciasta dyniowego przypominało ono sernik, bo było bardzo kremowe i aksamitne, a także moja dynia piżmowa była bardzo jasna i delikatna w smaku. Zresztą to nie jedyny powód, ponieważ oba ciasta są pieczonymi ‘custardami’. Tym razem zdecydowałam się na bezglutenowy spód z mąki kukurydzianej (testuję receptury do nowego e-booka „Poradnika cukierniczego”). Miał on charakterystyczny smak i był dość suchy, ale osobiście pasował mi do dyniowego ciasta. Możesz zrobić tradycyjny spód z mąki pszennej albo jeśli chcesz (lub musisz), zrobić wersję bezglutenową kruchego ciasta.
Przepis na placek dyniowy powstał najpierw na papierze.
Źródło: Nauka na talerzu.
Przepis na ciasto dyniowe 'pumpkin pie'
Składniki na okrągłą blaszkę.
Jeśli chcesz zrobić dużą prostokątną blachę, to wszystkie składniki weź w podwójnych ilościach.
Podane ilości są na dużą tortownicę.
Źródło: Nauka na talerzu.
Kruche ciasto:
- 150 g mąki*
- 100 g masła
- 50 g cukru
- 1 jajko.
- przyprawy korzenne: cynamon, gałka muszkatołowa, czarny pieprz**.
*Tym razem zrobiłam bezglutenowy kruchy spód z mąki kukurydzianej. Możesz użyć zwykłej mąki pszennej albo innej. W przypadku mąki kukurydzianej niezbędne jest jajko i jeszcze odrobina zimnej wody.
**Możesz pominąć.
Do miski wsyp mąkę, przyprawy i cukier. Masło pokrój w kawałki i rozetrzyj palcami razem z suchymi składnikami. Gdy uzyskasz konsystencję okruchów, wbij jajko. Zagniataj dalej, by uzyskać jednolite ciasto. Włóż do lodówki na co najmniej pół godziny.
Schłodzone ciasto rozwałkuj i przełóż na okrągłą blaszkę. Możesz też wylepić tortownicę ciastem (bez wałkowania). Ponakłuwaj ciasto widelcem. By zapobiec nierównomiernemu podniesieniu się ciasta podczas pieczenia, połóż na nie folię aluminiową i wysyp na nią suchą fasolę albo makaron lub inne ziarna. Podpiecz spód w nagrzanym do 200°C piekarniku przez 10 minut. Następnie zdejmij ziarna i folię i wstaw z powrotem do pieca na 15 minut do ładnego zbrązowienia.
Zapraszam Cię do poradnika jak zrobić idealne kruche ciasto.
Kruche ciasto musi „odleżeć” swoje w lodówce.
Źródło: Nauka na talerzu.
Puree z dyni:
- 1 kg dyni (w artykule o cieście dyniowym opisałam którą wybrać)
- 20 g masła
- cukier do oprószenia dyni.
Dynię umyj, obierz ze skóry (możesz też piec ze skórą, a pozbyć się jej po pieczeniu), pokrój w plastry. Rozłóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na każdym kawałku połóż odrobinę masła, oprósz cukrem. Wstaw do nagrzanego do 140°C piekarnika i piecz około godzinę, aż dynia będzie miękka i przyrumieniona.
Gotową dynię (obierz ze skóry, jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś) zblenduj na gładko.
Zapraszam Cię do poradnika jak zrobić idealne puree z dyni.
Dodatek masła zainicjuje smakowite i aromatyczne reakcje Maillarda.
Źródło: Nauka na talerzu.
Dyniowe nadzienie:
- przestudzone puree z dyni
- 1 puszka (530 g) mleka skondensowanego słodzonego
- 200 g serka śmietankowego naturalnego (taki z solą)
- 100 g mleka
- 4 jajka
- przyprawy korzenne: cynamon, mielone goździki, gałka muszkatołowa.
Puree z dyni wymieszaj z mlekiem skondensowanym, serkiem śmietankowym, zwykłym mlekiem i przyprawami. Wbij jajka i krótko zmiksuj, tylko by masa była jednolita. Wylej ją na podpieczony kruchy spód. Wstaw do nagrzanego do 200°C piekarnika i piecz 10 minut, a następnie obniż temperaturę do 150°C. Piecz jeszcze godzinę. Przestudź w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Schłodź w lodówce.
Zapraszam Cię do poradnika jak zrobić idealny sernik, bo ciasto dyniowe jest rodzajem custardu, podobnie jak sernik. Z artykułu dowiesz się, jak najlepiej piec taki rodzaj deseru.
Pieczenie ciasta dyniowego w niskiej temperaturze sprawia, że nie opada.
Źródło: Nauka na talerzu.
Ciasto dyniowe możesz serwować z kleksem bitej śmietany, gałką lodów (wtedy najlepiej podgrzej ciasto, np. w kuchence mikrofalowej), słonym karmelem czy sosem czekoladowym.
Źródło: Nauka na talerzu.
Przetestowałaś przepis?
Posmakowało Ci ciasto dyniowe w takim wydaniu?
Podziel się z innymi 🤗
Oznacz @naukanatalerzu na Facebooku lub Instagramie.
Czekam na Twoje wrażenia i zdjęcia 😊
Pingback: Idealne kruche ciasto - Nauka na talerzu - Marta Szumiata