Spis treści
Gdzie są jarmarki świąteczne w Zurychu? Kiedy są otwarte? Ile ich jest? Który jest najlepszy? Co to jest śpiewająca choinka? Co można zjeść na jarmarku bożonarodzeniowym? Które szwajcarskie dania warto spróbować? Ile kosztuje jedzenie na jarmarku? Jakie desery znajdziesz na jarmarku świątecznym w Zurychu? Czego można się napić?
Gotuj, wiedząc co robisz! Zobacz przegląd jarmarków świątecznych w Zurychu i wybierz najlepszy🎄

Zobacz jarmarki bożonarodzeniowe w Zurychu.
Źródło: Nauka na talerzu.
Jarmarki świąteczne w Zurychu
Choć Zurych nie jest stolicą Szwajcarii, to stanowi największe miasto w tym górzystym kraju. I może się poszczycić wieloma świątecznymi jarmarkami. Oto one:
- Wienachtsdorf, czyli świąteczna wioska, tuż przy budynku Opery Zurych (lokalizacja: Sechseläutenplatz), od 11:00 do 22:00, w niedzielę do 21:00;
- Dörfli na Starym Mieście (miejsce: Niederdorf), od 11:00 do 21:00 (do 22:00 w piątek i sobotę, a w niedzielę do 20:00);
- Christkindlimarkt przy dworcu głównym Zurych (na mapie szukaj: Zurich HB), od 11:00 do 22:00, z wyjątkiem niedzieli do 21:00;
- Münsterhof Christmas Market (lokalizacja: Münsterhof), od 11:00 do 21:30, w niedzielę do 19:30;
- Wiehnachtsmärt ze śpiewającą choinką (miejsce: Werdmühleplatz), od 16:00 do 21:00 (od 13:00 w sobotę i niedzielę, i dłużej otwarty, bo do 22:00 w piątek i sobotę);
- Zürcher Weihnachtsallee (szukaj: Europaallee), od 11:00 do 22:00, z wyjątkiem niedzieli do 20:00.
Wszystkie jarmarki w Zurych są otwarte od 21 listopada do 24 grudnia 2024 roku. Jednak ostatniego dnia, w Wigilię, godziny otwarcia mogą być krótsze.

Główne ulice Zurych są pięknie oświetlone.
Źródło: Nauka na talerzu.
Śpiewająca choinka w Zurych
Zatrzymam się na chwilę przy atrakcji jarmarku Wiehnachtsmärt w Zurych, czyli śpiewającej choince. Tradycja zaczęła się w 1998 roku. Każdego dnia, przez około miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia, można przyglądać się dużej konstrukcji w kształcie choinki, która jest jednocześnie sceną, na której występują różne chóry, np. z okolicznych szkół. Koncerty odbywają się dwa razy dziennie, o godzinie 17:30 i 18:30. W weekendy i bliżej Wigilii są nawet częstsze. Poniżej przedstawiam harmonogram występów na 2024 rok.

Śpiewająca choinka to już tradycja Zurychu.
Źródło: Nauka na talerzu.
Co zjeść na jarmarku w Szwajcarii?
Na jarmarku możemy oczywiście spróbować szwajcarskich tradycyjnych dań. Królują sery, a szczególnie raclette: podawany najczęściej z ziemniakami albo chlebem i korniszonami. Są specjalne „szałasy” (z francuskiego ‘chalet’), w których zjemy różne fondue (jeśli chcesz zrobić je w domu, to zerknij do mojego poradnika, jak zrobić idealne fondue serowe).
Nie może zabraknąć rösti, czyli szwajcarskich placków ziemniaczanych. Różnią się one od naszych polskich tym, że nie zawierają jajka – właściwie składają się wyłącznie z tartych ziemniaków. Podaje się na kilka sposobów: z serem, z jajkiem, szynką, łososiem albo tradycyjnym gulaszem. To tłuste i sycące danie, idealne na zimową pogodę.
Inną „porządną” potrawą jest ‘älplermagronen’, czyli makaron (np. kolanka lub inny z otworem) z serem i… ziemniakami! Do tego jeszcze karmelizowana cebulka i sos jabłkowy, a dla chętnych także boczek (‘speck’).

Menu ‘älplermagronen’.
Źródło: Nauka na talerzu.
Ciekawym, choć może trochę kontrowersyjnym daniem jest ‘cholera’. Sama nazwa wzięła się od tejże choroby, bo podczas jej epidemii w 1836 roku pojawiła się po raz pierwszy w kantonie Valais. To tarta (‘paj’) zrobiona z kruchego ciasta, wypełniona serem raclette, ziemniakami, porem i jabłkiem.

‘Cholera’ to tradycyjne danie z kantonu Valais.
Źródło: Nauka na talerzu.
Kuchnie z całego świata
Jarmarki w Zurychu to nie tylko kuchnia szwajcarska, bo stanowi ona zaledwie niewielką część jedzenie oferowanego w drewnianych domkach. Polskich potraw co prawda nie widziałam, choć nie byłam w stanie odwiedzić każdej budki. Ale widziałam pączki ‘berliner’ sowicie nadziane waniliowym custardem, a także malinowym dżemem. Na jarmarku na dworcu głównym znajdziesz za to potrawy kuchni ukraińskiej, m.in. pierożki pielmieni, wareniki czy barszcz.

Na jarmarku znajdziesz pączki ‘berliner’.
Źródło: Nauka na talerzu.
Spotkamy również dania z sąsiadujących ze Szwajcarią krajów: austriacki omlet cesarski ‘Kaiserschmarrn’ smażony na ogromnej patelni, holenderskie naleśniki ‘poffertjes’. Oczywiście włoskie stoiska z serami i długodojrzewającymi, fermentowanymi wędlinami.

Cesarski omlet można zjeść nie tylko na śniadanie.
Źródło: Nauka na talerzu.
Jeśli chcemy powędrować nieco dalej, poza granice Europy, to znajdziemy też azjatyckie smaki. Widziałam gotowane na parze bułeczki bao, japońskie pierożki gyoza i chińskie dim sum. Możemy też posmakować Amerykę: argentyńskie empanadas w różnych wariantach, nie tylko z mielonym mięsem, meksykańskie tacosy i inne smakołyki. Burgery też oczywiście się pojawiają, nawet ze szwajcarskim akcentem w postaci aromatycznego sera.
Pojedź do Argentyny: spróbuj pierożków empanadas
Źródło: Nauka na talerzu.
Świąteczny deser
Na jarmarkach znajdziemy sporo słodkich propozycji, choć niekoniecznie tych świątecznych. Z tradycyjnych wypieków pojawiają się włoskie panettone, czyli duże walcowate babki z ciasta drożdżowego na dużej ilości masła, często wzbogacone rodzynkami, skórką z pomarańczy, a nawet nadziewane kremem, np. tiramisu czy pistacjowym. Ich przygotowanie nie jest tak proste.
Przeróżne smaki krówek, także w połączeniu z innymi słodyczami, na przykład marcepanem czy czekoladą. Pojawiają się również słodkie nougaty z mnóstwem prażonych orzechów. Dubajska czekolada pojawiła się w formie chałwy! Mi jednak bardziej posmakowała wersja tortu szwarcwaldzkiego, czyli z wiśniami i czekoladą. Była nawet na ostro z płatkami chilli.
Chałwy w różnych smakach, mi posmakowała ta szwarcwaldzka.
Źródło: Nauka na talerzu.
Nie może zabraknąć pieczonych kasztanów, które zajada się w Szwajcarii, szczególnie południowej części (włoskim kantonie Ticino) już od jesieni. Może nie jest to deser, a bardziej przekąska, idealna do kubka gorącej czekolady, wina czy cydru.
Na jarmarku znajdziesz pieczone kasztany.
Źródło: Nauka na talerzu.
Co to croffle?
Na jarmarku Christkindlimarkt na głównym dworcu moją uwagę przyciągnęły croffle. To połączenie croissantów z goframi. Zresztą stąd nazwa: croissant i waffle (to angielska nazwa gofrów). Jak się je robi? Uformowane, surowe croissanty piecze się nie w piekarniku, ale w gofrownicy. Podaje się je z różnymi dodatkami, np. kokosowym kremem raffaello, czekoladą, bitą śmietaną czy owocami.

Dwa (a nawet więcej!) desery w jednym, czyli croffle.
Źródło: Nauka na talerzu.
Co wypić na jarmarku?
Najbardziej popularny trunek to oczywiście grzane wino, czyli ‘Glühwein’ (zobacz jak przygotować idealny grzaniec w domu). Możemy jednak wybrać między czerwonym a białym winem, a nawet wzmocnić je schnappsem. Znajdziemy też wersję z cydru. Dla młodszych i nie tylko, jest oczywiście gorąca czekolada.
Świąteczne prezenty
Na jarmarkach w Zurychu możemy także zaopatrzyć się w świąteczne podarki. Znajdziemy idealne prezenty dla „foodies”, jak chociażby aromatyczne herbaty, kawy, zioła czy ciekawe sosy z Ameryki Południowej. Ale nie tylko: kupimy ręcznie robioną biżuterię, wełniane czapki, rękawiczki i przepiękne elementy bożonarodzeniowej szopki.

Na jarmarku kupisz świąteczne prezenty.
Źródło: Nauka na talerzu.
Czy warto odwiedzić jarmarki świąteczne w Zurychu?
Jarmarki świąteczne w Zurychu to nie tylko dobre miejsce na spróbowanie przeróżnych dań, nie tylko ze Szwajcarii czy Europy, ale również z innych kontynentów. Co więcej, można poczuć się jak w domu, bo na niektórych jarmarkach są poustawiane specjalne drewniane budki z ławą, kanapami i lampami (np. na Wienachtsdorf przy operze, ten na dworcu nie ma, ale cały jest pod zadaszeniem). Możesz więc usiąść, spokojnie zjeść i porozmawiać ze swoimi kompanami.

Na jarmarku możesz poczuć się jak w domu.
Źródło: Nauka na talerzu.
Mnie osobiście najbardziej się spodobał Wienachtsdorf, był też chyba największy, ładnie oświetlony i jeszcze tuż przy jeziorze, z widokiem na góry. Generalnie restauracje/bary powtarzają się na różnych jarmarkach, ale na tych mniejszych nie znajdziemy wszystkich budek.

Jarmark Christkindlimarkt jest zadaszony.
Źródło: Nauka na talerzu.
Podobał Ci się mój artykuł?
Podziel się nim! 🤗
Literatura:
Zuerich (2024). Zurich’s Most Beautiful Christmas Markets. https://www.zuerich.com/en/sightseeing-activities/shopping/christmas-markets
Zoe (2024). Christmas Markets In Zurich 2024. https://togetherinswitzerland.com/christmas-markets-in-zurich/
TasteAtlas. Cholera. https://www.tasteatlas.com/cholera
Victoria (2020). Älplermagronen (Swiss Alpine Macaroni and Cheese). https://mission-food.com/alplermagronen-swiss-alpine-macaroni/
Gray, V. (2019). Zurich Christmas traditions and anecdotes. https://vivamost.com/a-unique-tour-of-zurich-for-the-holidays/