Idealne ciasto z cukinii

Spis treści

Cukinia jest wdzięcznym warzywem: jest niewymagająca, a rodzi obficie przez dość długi czas – pierwsze sztuki zbierzemy na początku lata, a ostatnie nawet wczesną jesienią. Ten nadmiar darów natury może przyprawić o ból głowy, bo co zrobić z taką ilością cukinii? Przeróżne wytrawne dania w końcu się przejadają, a nachodzi ochota na coś słodkiego. I tu pojawia się świetny pomysł na wykorzystanie cukinii – (czekoladowe) ciasto. Po co dodawać do niego cukinię? Do czego jeszcze wykorzystać cukinię? Czy inne warzywa też nadają się do słodkich wypieków? Jak zrobić czekoladowe ciasto z cukinii?
wilgotne czekoladowe ciasto z cukinii z owocami przepis na domowe ciasto czekoladowe
Źródło: Nauka na talerzu.

Garść informacji o cukinii

Cukinia należy do rodziny dyniowatych, a więc jest spokrewniona z ogórkiem, kabaczkiem, patisonem, melonem, a nawet arbuzem, no i oczywiście dynią. Botanicznie jest owocem, a nie warzywem, choć zwykle w taki sposób jest traktowana. Istnieje wiele odmian: od białych czy jasnozielonych, przez żółte po ciemnozielone, jednolite, a także pasiaste. Mogą sięgać niebagatelnych rozmiarów, bo nawet metra, choć przerośnięte okazy nie są tak smaczne, a stają się włókniste i twarde.

Cukinie występują w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Te pochodzą z mojego przydomowego ogródka 😉.
Źródło: Nauka na talerzu.

Po co dodawać cukinię do ciasta?

Cukinia, jak i większość warzyw, w dużej mierze (ponad 90%) składa się z wody. Znajdziemy w niej też węglowodany, trochę białka oraz cenne witaminy i minerały. W przypadku ciasta, interesuje nas właśnie jej główny składnik, bo to on przyczynia się do soczystości i wilgotności słodkiego wypieku.

Warzywa i owoce w całości dobrze utrzymują wodę, jednak po zniszczeniu tkanek (obieranie, krojenie, tarcie itd.) tracą ją z czasem w różnym tempie. Cukinia czy ogórki mają dość delikatną strukturę i łatwo pozbawić ją płynu, marchew czy seler (zobacz jak zrobić ciasto z… selerem – mój autorski „Selernik z rosą„) są już bardziej „bojowe” i tak łatwo się nie poddają 😉. Gdy robimy mizerię, to pozbywamy się wody (solimy ogórki i czekamy aż puszczą „soki”, które odlewamy), ponieważ chcemy skoncentrować łagodny ogórkowy smak (więcej możesz przeczytać w poprzednim artykule o ogórkach). Gdy robimy ciasto, to ta warzywna woda jest mile widziana, ponieważ zostanie pochłonięta przez mąkę czy inne sypkie produkty, nadając ciastu przyjemną wilgoć.

Odpowiednia wilgotność ciasta to zasługa przede wszystkim jaj i tłuszczu. Jeśli zależy nam na bardzo wilgotnym cieście, sięgnijmy po płynny olej roślinny zamiast masła, choć masło (a szczególnie palone) nada więcej smaku i zapachu temu wypiekowi.

Cukinia zawiera duże ilości wody (ponad 90%), podobnie jak inne warzywa
Cukinia zawiera duże ilości wody (ponad 90%), podobnie jak inne warzywa. Wystarczy rozkroić cukinię, a już zaczyna „płakać”.
Źródło: Nauka na talerzu.

Warzywa w ciastach

Wykorzystywanie warzyw w ciastach to nie taka nowość. Korzeni ciast marchewkowych można prawdopodobnie upatrywać w przepisie z 1591 roku na „Budyń w korzeniu marchwi” (oryginalna nazwa z języka angielskiego brzmi ‘Pudding in a carret root’ z książki Edwarda Allde „A Book of Cookrye: Very Necessary for All Such as Delight Therin”). Co prawda była to właściwie nadziewana marchewka z mięsem, ale znajdowały się w tym daniu i składniki, które znajdziemy we współczesnym cieście: jaja, śmietana, tłuszcz, bułka tarta (dziś mąka), cukier, daktyle (w celu osłodzenia dania), rodzynki, przyprawy korzenne (goździki i gałka muszkatołowa), no i oczywiście tarta marchewka. Można przypuszczać, że to pomarańczowe słodkie warzywo było dodawane do deserów z powodu małej dostępności cukru i jego wysokiej ceny.

ciasto marchewkowe jest bardzo popularne
Ciasto marchewkowe jest popularne w wielu krajach, także w Polsce.
Źródło: Massimo Adami on Unsplash (dostęp 27.07.2021r.).

Innym przykładem jest paj dyniowy (ang. ‘pumpkin pie’), bez którego Amerykanie nie wyobrażają sobie Święta Dziękczynienia. Początkowo (pierwsza połowa XVII wieku) składało się jedynie z dyni, mleka, przypraw korzennych i miodu, pieczone w skorupie tego warzywa w gorącym popiele. Ciasto dodał dopiero 30 lat później (w 1651 roku) francuski szef Francois Pierre la Varenne. A czemu przyrządza się je właśnie na tę okazję? Rdzenni Amerykanie witali pierwszych osadników właśnie dynią, stąd też powstała ta tradycja pomarańczowego ciasta.

ciasto dyniowe to obowiązkowa pozycja podczas amerykańskiego Święta Dziękczynienia
Amerykanie nie wyobrażają sobie Święta Dziękczynienia bez ciasta dyniowego (‘pumpkin pie’).
Źródło: Element5 Digital on Unsplash (dostęp 27.07.2021r.).

Do pieczonych deserów wykorzystuje się też inne warzywa, np. buraki, pietruszkę, fasolę, a nawet pomidory. Wszystkie z nich są dość wyraziste w smaku, natomiast cukinia jest na tyle delikatna (zarówno w smaku, jak i teksturze), że później nawet ciężko ją wyczuć w samym cieście, szczególnie jeśli o tym fakcie nie poinformujemy naszego gościa. To dobry sposób, by przekonać kogoś do polubienia jedzenia.

Popularnym składnikiem czekoladowego brownie stała się… czerwona fasola.
Źródło: Franzi Meyer on Unsplash (dostęp 27.07.2021r.).

Do czego jeszcze wykorzystać cukinię?

Cukinię można jeść na wiele sposobów, choć głównie spotyka się je w wersji na słono. Nie każdy dobrze znosi ją w postaci surowej (np. cierpiący na zespół jelita drażliwego), więc makaron z cukinii (przyda się do tego spiralizer albo zwykła obieraczka do warzyw) można krótko zblanszować przed podaniem. Do tego sos serowy, z bekonem lub bez, i obiad gotowy. To warzywo świetnie sprawdzi się w tartej postaci jako główny składnik placków, „pizzy” albo pasztetu. Cukinię można faszerować i zapiekać, a także grillować.

z cukinii można zrobić makaron, np. spaghetti
Z cukinii można zrobić makaron w formie spaghetti i dodać do zupy.
Źródło: Big Dodzy on Unsplash (dostęp 27.07.2021r.).

A może coś słodkiego? Ciasto z cukinii

Jeśli chcemy zachować cukinię na zimę, to możemy z niej zrobić pyszne sałatki, pikle, ketchup, kawior (ukraiński przysmak – polecam 😋), a nawet dżem czy tytułowe ciasto! Zapraszam po przepis 🤗.

jak zrobić ciasto z cukinii
Źródło: Nataliya Melnychuk on Unsplash (dostęp 27.07.2021r.).

Wyjątkowy e-book z 20 przepisami na nietuzinkowe, autorskie dania: przystawki, zupy, dania główne i desery

Przepis na idealne czekoladowe ciasto z cukinii z owocami

Zachęcam Cię do wypróbowania mojego autorskiego przepisu na czekoladowe ciasto z cukinii 😉 Dla mnie jest idealne, ale to subiektywna opinia. Polubią je miłośnicy ciężkich, wilgotnych ciast w stylu brownie. Polecam je wzbogacić owocami, np. kwaskowatymi wiśniami lub agrestem, słodkimi czereśniami lub orzeźwiającymi śliwkami. Z gałką domowych lodów miodowych to istna rozpusta 🤭.

Składniki:

przepis na wilgotne ciasto czekoladowe z owocami
Z tych kilku składników wyczarujesz przepyszne ciasto w kilka minut!
Źródło: Nauka na talerzu.

Jaja ubij z cukrem. Gdy będą już puszyste, dodaj jogurt, wymieszaj i dolej olej. Jeszcze chwilę ubijaj. Mąkę przesiej, wymieszaj z proszkiem, kakao, kawą i solą. Dosyp do masy jajecznej. Wymieszaj zgrubnie dokładając startą na tarce cukinię.

Ciasto wylej na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Na wierzchu ułóż owoce. Piecz około 40 minut w nagrzanym do 180°C piekarniku.

Przestudź i serwuj z gałką lodów 🤗

Przetestowałaś przepis?

Posmakował Ci „Murzynek” w takim wydaniu?

Podziel się z innymi 🤗

Oznacz @naukanatalerzu na Facebooku lub Instagramie.

pyszne domowe ciasto czekoladowe ze śliwkami ciasto z cukinii z jagodami
Tutaj wersja czekoladowego ciasta z cukinii ze śliwkami – idealne ciasto jesienne.
Źródło: Nauka na talerzu.

Podsumowanie:

  • Cukinia należy do rodziny dyniowatych (podobnie jak ogórek, kabaczek, patison, melon, arbuz).
  • Botanicznie jest owocem, a nie warzywem, choć zwykle w taki sposób jest traktowana.
  • Cukinia poprawia wilgotność ciasta, ponieważ w dużej mierze składa się z wody.
  • Do przygotowania słodkich wypieków dobrze się sprawdzą także inne warzywa: marchewki, dynia, buraki czy fasola.
  • Cukinia sprawdzi się świetnie w wytrawnych przepisach: na surowo, smażona, pieczona, grillowana, a także w postaci przetworów na zimę.

Podobał Ci się mój artykuł?

Podziel się nim! 🤗

Literatura:

Gavin, J. (2018). Zucchini 101: Benefits and Cooking. https://www.jessicagavin.com/zucchini-101/

Hickman, K. (2021). One Major Side Effect of Eating Zucchini, Says Science. https://www.eatthis.com/one-major-side-effect-eating-zucchini/

Verbon, A. (2017). Why zucchini makes a moist chocolate cake. https://foodcrumbles.com/zucchini-makes-moist-chocolate-cake/

Tippin’s (2021). The History Behind Pumpkin Pie. https://tippinspies.com/history-behind-pumpkin-pie/

World Carrot Museum (2021). History of Carrot Cake. http://www.carrotmuseum.co.uk/carrotcake.html

5 thoughts on “Idealne ciasto z cukinii”

  1. Pingback: Idealne puree z dyni - Nauka na talerzu - Marta Szumiata

  2. Pingback: Jak zrobić idealny sernik - wywiad z Michałem Kosowskim - Żona Krawca

  3. Pingback: Idealne babeczki - Nauka na talerzu - Marta Szumiata

  4. Pingback: Ganache - Nauka na talerzu - Marta Szumiata

  5. Pingback: Lody miodowe - Nauka na talerzu - Marta Szumiata

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ebook jak łączyć przyprawy i zioła ze smakiem nauka na talerzu

Jak łączyć zioła
i przyprawy ZE SMAKIEM?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w moim ebooku. Zapisz się do newslettera
i otrzymaj go w prezencie 🎀
Newsletter

Więcej informacji na temat przetwarzania danych na blogu Nauka na talerzu znajdziesz w Polityce prywatności. Zapoznaj się z Regulaminem.